Jak zrobić wylewkę samopoziomującą?

Nikogo nie trzeba przekonywać, że aby tworzona posadzka anhydrytowa odznaczała się znakomitymi parametrami technicznymi i mogła być eksploatowana przez długi czas bez jakichkolwiek oznak zużycia oraz zniszczenia, trzeba stawiać na sprawdzone rozwiązania technologiczne i używać nowoczesnych sprzętów. Tego typu posadzki są stosowane w bardzo wielu przestrzeniach - zarówno w budynkach prywatnych, jak i komercyjnych oraz przemysłowych. Bardzo ważne jest więc poznanie metod tworzenia wylewki samopoziomującej.

Zadbaj o odpowiednie przygotowanie

Aby posadzka anhydrytowa mogła być wykonana zgodnie ze sztuką, konieczne jest przede wszystkim odpowiednie przygotowanie podłoża. Konieczne jest zatem pozbycie się wszelkich ciał obcych i materiałów zalegających na powierzchni. Bardzo ważne jest, aby usunąć chociażby zaschniętą farbę i kleje, a następnie dokładnie odkurzyć powierzchnię. Bardzo istotne jest, aby powstrzymać się przed tworzeniem wylewki, jeśli podłoże jest popękane. W takiej sytuacji najpierw należy usunąć pęknięcie przy użyciu żywicy epoksydowej i maty z włókna szklanego. Dopiero po tym możliwe będzie tworzenie posadzki samopoziomującej.

Oprócz tego konieczne jest również ustalenie grubości tworzonej wylewki. Powinna być ona dokładnie zaplanowana, ponieważ będzie miała kluczowe znaczenie na funkcjonalność konkretnej przestrzeni. Im wyższa warstwa, tym więcej materiału się zużywa, a tym samym koszt prac znacząco rośnie. Z drugiej jednak strony, im grubsza warstwa, tym jest ona wytrzymalsza i odporniejsza na uszkodzenia mechaniczne.

Tworzenie wylewki samopoziomującej


Wyróżniamy przede wszystkim dwa rodzaje posadzek żywicznych - samopoziomujące, których grubość to 2-5 mm oraz grubowarstwowe, które w swoim składzie mają specjalne kruszywo. W tym przypadku ich grubość to od 6 do 25 mm. Powoduje to, że będą idealne do stosowania w przestrzeniach szczególnie mocno narażonych na intensywne użytkowanie.

Aby posadzka anhydrytowa mogła być wykonana zgodnie z przyjętymi zasadami, konieczne jest przejście przez kilka etapów. Przede wszystkim należy wykonać dylatację obwodową oraz gruntowanie powierzchni. Oprócz tego oczywiście należy przygotować odpowiednią masę na wylewkę. Dopiero teraz można przystąpić do wylewania zaprawy samopoziomującej. Ważne jest, aby nakładać ją równomiernie na każdy metr kwadratowy powierzchni. Tylko dzięki temu posadzka będzie charakteryzowała się znakomitymi parametrami technicznymi. Ważne jest, aby wylewkę tworzyć sprawnie, a jednocześnie bardzo dokładnie. Podczas prac należy unikać zbędnych przerw. Aby wylewka była możliwie najbardziej gładka, można użyć dodatkowy osprzęt. Pomocna w tym miejscu będzie paca lub ewentualnie wałek kolczasty. Umożliwi on właściwe odpowietrzenie masy, co spowoduje, że na jej powierzchni nie będą się tworzyły charakterystyczne bąble czy inne nierówności.

W dalszej części należy dać posadzce czas na wysychanie. Proces ten może się różnić w zależności od zastosowanego materiału oraz od warunków panujących na budowie. Najczęściej posadzka schnie od 1 do kilku dni.

Podczas prac warto stosować nowoczesne narzędzia i specjalne sprzęty, które znacząco ułatwią prowadzone czynności i spowodują, że ich efekty będą trwalsze. Warto również zdecydować się na powierzenie prac specjalistom w swojej dziedzinie. Doświadczeni i wykwalifikowani pracownicy zadbają, aby tworzona posadzka odznaczała się znakomitymi parametrami technicznymi.